Sugden P51

Facebookpinteresttumblrmail

SUGDEN AUDIO

JE Sugden & Co Ltd projektuje i produkuje specjalistyczne produkty hi-fi od lat 60. XX wieku.

James Edward Sugden urodził się w Cleckheaton w West Yorkshire i tam się wychował, z wyjątkiem krótkiego pobytu na wybrzeżu podczas drugiej wojny światowej. Ukończył edukację w EMI Electronics w Londynie i został inżynierem w Studio Sound w dziale sprzętu nadawczego EMI. Po opuszczeniu EMI spędził krótki czas w Granada TV, a następnie w 1960 r. Założył własną firmę.

Pierwszą firmą założoną przez Jamesa Sugdena było Research Electronics Ltd. W 1967 roku założył również JE Sugden & Co Ltd, aby produkować elektronikę wyłącznie pod marką Sugden.

Research Electronics początkowo specjalizowała się w sprzęcie laboratoryjnym i testowym, a później produkowała oprzyrządowanie audio, takie jak miliwoltomierz Si 451, jednostka pomiaru zniekształceń Si 452 i oscylator audio Si 453. James Sugden był bardzo zainteresowany elektroniką, w szczególności konstrukcją wzmacniaczy. W tym czasie dostępne były pierwsze półprzewodnikowe wzmacniacze klasy ?B?, które dominowały na rynku. Wzmacniacze klasy ?B? uznawano za surowe w brzmieniu i działające ze słabą wiernością, co przypisywano zniekształceniom przy niskich poziomach sygnału.

Z tego powodu James Sugden opracował półprzewodnikowy wzmacniacz mocy Si 402 klasy ?A? wytwarzający 15 watów przy obciążeniu 15 Ohm. Aby porównać swój projekt ?Jim? Jim Sugden wyprodukował identyczny 15-watowy wzmacniacz, który działał w klasie ?B?, znany jako Si 403. W teście oba wzmacniacze miały ten sam poziom zniekształceń przy 15 Watach, jednak klasa ?A” wykazała znaczny spadek zniekształceń, ponieważ moc wyjściowa została zmniejszona w porównaniu z konstrukcją klasy? B ?.

W tym czasie James Sugden był jedynym, który produkował tranzystorowe wzmacniacze mocy klasy A.

Uważa się, że James Sugden zaprojektował i opracował pierwszy komercyjny wzmacniacz półprzewodnikowy klasy ?A?, który pojawił się na rynku. Choć konstrukcja była niekonwencjonalna, jakość dźwięku zyskała szerokie uznanie i ustanowiła firmę na czele krajowego sprzętu hi-fi.

W połowie lat 60. James Sugden nawiązał współpracę handlową z Richardem Allanem, uznanym producentem wysokiej jakości głośników. Jim Sugden zorganizował sprzedaż wzmacniaczy klasy ?A? pod marką Richard Allan. Początkowymi produktami były zintegrowany wzmacniacz stereo klasy A21 ?A? oraz przedwzmacniacz C41 i wzmacniacz mocy A41.

Richard Allan A21 został oceniony na 10 watów przy 6 omach, a A41 na 20 watów na 15 omów.

Jim Sugden wydał także Original A21 pod nazwą JE Sugden & Co.

Niedługo potem wypuszczono wersję A21 z serii drugiej. Można go wyróżnić następującym napisem na przednim panelu:  wzmacniacz stereo JE Sugden klasy A typ A21 seria druga.

Główną zmianą specyfikacji Serii Drugiej było zwiększenie maksymalnej mocy wyjściowej do 12 watów dla 8 omów.

A21 został potem zmieniony na serię trzecią. Na tym etapie został znacznie ulepszony i został oceniony na 20 watów przy 8 omach. Ta wersja miała ten sam obwód wzmacniacza mocy, co Sugden P51.

Dziś A21 jest uznawany za jeden z klasyków specjalistycznych konsumenckich produktów hi-fi.

JAMES EDWARD SUGDEN WS

Zdjęcie Jamesa Edwarda Sugdena, założyciela Sugden Audio. (Lata 60.)

FACTORY CLECKHEATON WS

Wczesne lata 60-te – oryginalna fabryka Research Electronics Ltd i JE Sugden & Co Ltd mieściła się przy Bradford Road, aw 1972 roku przeniosła się do zmodernizowanego i rozbudowanego starego West Riding Mill na Carr Street, Cleckheaton. Research Electronics początkowo produkował specjalistyczne oprzyrządowanie naukowe, a później precyzyjne oprzyrządowanie do testowania dźwięku. Sugden nadal używa własnego sprzętu testowego do kalibracji wszystkich produktów Sugden.

Fabryka JE Sugden & Co Ltd znajduje się teraz w Station Lane, Heckmondwike, West Yorkshire.

Works, Station Lane, Heckmondwike, West Yorkshire, England.

______________________________________________________________

SUGDEN AUDIO – LEGENDS

Sugden A21 Oryginalny wzmacniacz stereo klasy ?A? – 10 watów na kanał (1967).

SUGDEN A21 ORYGINALNY WZMACNIACZ-6 WS
SUGDEN A21 ORYGINALNY WZMACNIACZ-7 WS
SUGDEN A21 ORYGINALNY WZMACNIACZ-3 WS

______________________________________________________________

Sugden A21 Series Two Pure Class ‘A’ Amplifier Stereo – 12 watów na kanał (1969).

SUGDEN A21 ORYGINALNY WZMACNIACZ-4 WS

______________________________________________________________

Sugden A21 Series Three Pure Class ‘A’ Amplifier Stereo – 20 watów na kanał (1972).

______________________________________________________________

Sugden A51 Pure Class ?A? Stereo Power Amplifier – 25 watów na kanał (1967).

______________________________________________________________

Sugden R21 Stereo FM Tuner & Sugden R51 Stereo FM Tuner (1967-1980)

SUGDEN R21 FM TUNER WS

Tunery Sugden zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do ??Sugden A21, A48 i C51 / P51. Tunery Sugden FM są uważane za najlepsze na rynku i stosowane jako standard odniesienia.

______________________________________________________________

Sugden C51 Control Unit (przedwzmacniacz) (1972-1983)

C51 to w pełni kompleksowa, wysoce wyrafinowana jednostka sterująca o zaawansowanej konstrukcji, wykorzystująca tranzystory krzemowe. Zaprojektowany początkowo do użytku w połączeniu ze stereofonicznym wzmacniaczem mocy A51, a następnie P51. Ważnymi cechami są: niski poziom zniekształceń, szeroki zakres częstotliwości, doskonały stosunek sygnału do szumu, specjalne urządzenia wejściowe i eliminacja transformatora sieciowego.

ZESTAW SUGDEN C51-P51 WS

Sugden P51 Mono / Stereo Power Amplifier (1972-1983)

Oryginalny P51 w konfiguracji stereo ma moc wyjściową 45 W RMS na kanał przy 8 omach. Wzmacniacz ma konstrukcję dual mono ze wspólnym transformatorem mocy. W konfiguracji mono (tj. Dwa wzmacniacze w trybie mostkowym) moc wyjściowa wzrasta do 100 watów RMS na kanał.

Dzisiaj kombinacja C51 / P51 jest uważana za referencyjną i prawie niemożliwa do zakupu.

Facebook

Dodaj komentarz