Sonab C500

Facebookpinteresttumblrmail

 

Różnorodność rynku hi-fi w latach 70-tych była zadziwiająca. Wszyscy wiemy o powstaniu wówczas głównych japońskich marek, ale pojawiły się i europejskie marki, obok uznanych brytyjskich producentów, takich jak Garrard i Leak. Na przykład Bang & Olufsen doświadczył swojego złotego wieku właśnie w owym czasie. Były też inne firmy sprzedające pięknie zaprojektowane urządzenia za sprawą swoich projektantów wizjonerów  – na przykład Dietera Ramsa z zachodnioniemieckim Braunie, czy Clasa-Görana Wanninga w szwedzkim Sonabie.

Sonab, podobnie jak automobilowy SAAB, wytwarzał radykalnie inne produkty niż większość producentów. Sonab zaczął od serii wszechkierunkowych głośników z serii OA z szeroką gamą przetrworników montowanych od góry. Potem doszła atrakcyjna oferta wzmacniaczy i amplitunerów, które skupiały się na łatwości użytkowania i minimalistycznym designie, unikając tandetnego przepychu japońskich rywali. I pewnie właśnie dlatego Clas-Göran Wanning nadał kaseciakowi C 500 jego niezapomniany dziwny wygląd.

Na początku lat siedemdziesiątych Compact Cassette dopiero zaczynała startować; Format ten istniał już od dekady, ale nie osiągnął masowej akceptacji, dopóki nie poprawiono jakości produktu. W 1974 r. wielu producentów zdało sobie sprawę, że potrzebują kasety stereo o formacie hi-fi.

Firma Nakamichi posiadała najszerszą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, a to, co Sonab wniósł od siebie, to estetyczny i ergonomiczny projekt (zaadaptowany później przez Nakamichi w wielu innych realizacjach). Stworzono urządzenie skonstruowane w taki sposób, “aby było jak najprostsza w obsłudze, graniu, a przede wszystkim nagrywaniu”. Nie była to pusta retoryka, ponieważ nawet według dzisiejszych standardów jest to “czysta” i elegancko wyglądająca maszyna.


To, co wówczas osiągnięto w kwestii parametrów technicznych, dziś nie jest może czymś niezwykłym, lecz wtedy budziło respekt. Mówimy o nierównomierności przesuwu o wartości 0,13% i częstotliwości 30-16,000 Hz (+/- 3dB). Stosunek sygnału do szumu wynosił 51 dB przy wyłączonym Ferric i Dolby, 60 dB w przypadku Chrome i Dolby. Do tego urządzenie było niewielkie i zwarte w budowie (380x250x105mm), o wadze 4,5kg.

Powstała przyjemna maszyna; wszystko w niej było proste, a mając serce Nakamichi, pozwalała na kalibrację nagrań dla taśm Chrome i Ferric, dzięki czemu można było ustawić nagrywanie dokładnie tak, jak się chciało. Niezwykłe, zagłębione mierniki były łatwe do odczytania podczas ustawiania poziomów zapisu, ale w dużej mierze niewidoczne podczas odtwarzania, gdy ich nie potrzeba.

Kasetowy Sonab daje mocny, muzyczny dźwięk, który ma dość błyszczącą górę, jeśli używamy taśmy Chrome. Brzmi nad podziw stabilnie i szczegółowo. Nic dziwnego, użyto najlepszych z możliwych podzespołów Nakamichi. I dlatego Sonab C 500 był bardzo drogi, gdy wprowadzano go na rynek. I nie bez powodu, bo to jeden z najbardziej niezwykłych produktów w rodzinie Nakamichi w historii!

 

Specyfikacja:

Tape Transport:  Servo controlled D.C. motor Single Capstan
Tape Speed:  4,76 cm/sec  ?1%
Wow and Flutter:  ?0,13% WTD peak
Fast Winding Time:  100 sec. For C60 cassette
Instruments:  two quasi peak reading recording meters
Noise reduction System:  Dolby B
Tape Counter: 3 figures with memory rewind
Heads:  Two hard permalloy (High ? Metal) heads
Tape Selector:  for Standard or Chomium dioxide tape with separate bias and correction characteristics
Bias Frequency:  105 kHz
Frequency Response:
Standard tape:  30 – 15,000 Hz ?3 dB
Chrome tape:  30 – 16,000 Hz ?3 dB
Bias Settings: 
Standard = Maxwell UD
Chrome = TDK Kr0?
Signal-to-Noise Ratio:
Standard tape without Dolby :  51 dB
Standard tape with Dolby :  58 dB
Chrome tape without Dolby :  63 dB
Chrome tape with Dolby :  60 dB
Erasing Suppression:  60 dB
Channel Separation:  35 dB
Cross-talk Suppression:  60 dB
Inputs Sensitivity/Impedance:
Microphone L , R & centre:  0,2 mV/1 k ?
Line :  70 mV/180k ?
DIN :  12 mV/30 k ?
Outputs Level/Impedance:
Headphone :  minimum/8 ?
Line :  1,2 V/ 600 ?
DIN :  1,2 V/600 ?
Power Requirements:  100, 117, 220, 240 Volts, AC 50/60 Hz
Power Consumption:  25 W
Dimensions (W x H x D):  380 x 105 x 250 mm (15″ x 4″ x 10″)
Weight:  4,5 kg (10 lbs)
Facebook