Rozmieszczenie głośników

Facebookpinteresttumblrmail

Najwięcej dobrego lub złego dla swojego zestawu hi-fi można uczynić ustawiając głośniki w pomieszczeniu odsłuchowym. Głośniki prawidłowo ustawione będą dla nas błogosławieństwem. Ustawione źle, staną się koszmarem. Dlatego warto poświęcić wiele czasu i wysiłku na ustawianie głośników.

Teoretycznie głośniki powinny być umieszczone co najmniej 1,5 metra od siebie oraz w zależności od ich wielkości i rodzaju powinny mieć pewien odstęp od tylnej i bocznej ściany. Odległość od wyimaginowanej linii łączącej głośniki do pozycji słuchacza nie powinna być mniejsza niż odległość między głośnikami.

Głośnik zaprojektowany tak, aby stać po prawej stronie, najprawdopodobniej spowoduje problemy, jeśli zostanie umieszczony po stronie lewej.

Istnieją jeszcze dwie zasady pozycjonowania głośników. Pierwsza z nich mówi, że głośnik wysokotonowy powinien znajdować się na wysokości uszu siedzącego słuchacza. Druga zaś mówi, że pionowy kąt głośnika także wpływa na dźwięk, więc dobrze jest mieć jakiś sposób zmieniania go. Jeśli masz regulowane kolce, może się okazać, że zapewniają one wystarczającą regulację. Jeśli nie, to można postarać się o dłuższe kolce z przodu lub skorzystać z odpowiedniego rodzaju stojaka w celu zapewnienia większej korekty.

Tylko dobrze ustawione głośniki zagrają z całą swoją urodą, więc naprawdę warto poświęcić im parę chwil.

Facebook

Dodaj komentarz