Dynaco – historia firmy

Facebookpinteresttumblrmail

W 1955 roku dwóch pionierów hi-fi, David Hafler i Ed Laurent, założyli niewielką firmę Dynaco, która stała się z czasem jedną z najpopularniejszych marek wzmacniaczy wszechczasów.

Pięć lat wcześniej, w 1950 roku David Hafler i jego przyjaciel Herb Keroes powołali do życia firmę Acrosound zajmującą się budowaniem transformatorów o wysokiej jakości dla urządzeń audio. Obaj są często uznawani za twórców transformatora ultralinearnego. Ich praca polegała na rozszerzeniu projektu obwodu stworzonego przez Alana Blumleina, którego on sam nigdy nie zrealizował. Sekretem konstrukcji Blumleina było wykorzystanie zaczepów transformatora do dostarczenia sygnału z powrotem do obwodu wyjściowego. We wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku transformator Acrosound szybko stał się podstawą konstrukcyjną dla hobbystów budujących własne wzmacniacze.

Po sukcesie swoich transformatorów, David Hafler zaczął sprzedawać wzmacniacze jako zestawy do samodzielnego składania – co było całkiem nowym pomysłem na tamten czas. Pozwalało to przeciętnemu entuzjaście dźwięku, samodzielnie wybrać moc transformatora, wybrać określone lampy i zbudować własny, unikalny wzmacniacz. Pomysł Haflera, w porównaniu do reszty, różnił się tym, że jego płytki obwodów były wstępnie zmontowane, co stanowiło znaczną wygodę dla nabywcy. Jednak z powodu różnic zdań dotyczących produkcji zestawów, Dawid i Herb obrali odrębne drogi po roku 1954.

Podczas wizyty w Brociner Electronics w Nowym Jorku, Hafler spotkał się z Edem Laurentem, który także projektował wzmacniacze mocy. Połączyli siły w 1955 roku jako Dyna Company. Wkrótce po inkorporacji Dynaco wypuściło na rynek Mk.II, 50-watowy wzmacniacz, który był dostępny jako zestaw do samodzielnego montażu lub produkt gotowy. Wkrótce potem pojawił się również wzmacniacz Mk.III, o mocy 60 Watt. Gdy oba nabrały rozpędu na wyłaniającym się rynku hi-fi, Dynaco przeniosło się do dawnej fabryki czekolady ze starą chłodnią, która posłużyła za dobrze izolowany pokój odsłuchowy.

Popyt na produkty Mk i PAM pozwolił firmie na oferowanie nowych rozwiązań, przede wszystkim Dynaco Stereo 70. Z pomocą Boba Tuckera, ST-70 został zaprojektowany w 1959 roku z myślą o zmniejszeniu zniekształceń i poprawie jakości dźwięku. Osiągnięto ten cel dzięki zastosowaniu czterech lamp wyjściowych EL34, prostownika GZ34 i dwóch ultralinearnych transformatorów. W tym czasie na rynku dominowały wzmacniacze półprzewodnikowe, a ST-70 był dostępny w zaskakująco przystępnej cenie. W sumie zostało sprzedanych ponad 350 000 wzmacniaczy ST-70, dzięki czemu stał się on najpopularniejszym wzmacniaczem lampowym, jaki kiedykolwiek powstał.

Dynakit ST 70

W następnych latach, z Edem Laurentem na stanowisku głównego inżyniera, Dynaco wyprodukowało wiele produktów hi-fi, w tym tuner stereo FM-1, głośniki półkowe A-25, całą gamę wzmacniaczy półprzewodnikowych i zintegrowaną matrycę systemu Dynaquad do stworzenia “4-wymiarowego” dźwięku z nagrań stereofonicznych. Dynaco wciąż podążało śladem Davida Haflera, produkując prostą, niezawodną, ??łatwą w produkcji i montażu elektronikę z najbardziej przejrzystymi w branży instrukcjami dla użytkownika.

W roku 1969 Dynaco stało się spółką w pełni zależną od Tyco, Inc. Kilka lat później David Hafler został doradcą firmy (przed założeniem firmy Hafler w 1977 roku). Z powodu nieoczekiwanych niepowodzeń Dynaco przechodziło kilka razy z rąk do rąk przez następne dziesięciolecia, zanim doszło do porozumienia z firmą Panor Corporation, na początku lat dziewięćdziesiątych. W roku 2014 marka Dynaco została ponownie zakupiona przez Radial Engineering z zamiarem kontynuowania tradycji w zakresie produkcji wysokiej jakości sprzętu stereo w niskich cenach.

Facebook