Heathkit AR-14

Facebookpinteresttumblrmail

Idę o zakład, że niektórzy z was pamiętają Heathkit wręcz czule.

Był czas w elektronice, kiedy można było samodzielnie budować obwody i sprzęt. W dawnych czasach można było kupić rezystory, kondensatory, tranzystory lub lampy, a następnie umieścić je wszystkie razem na metalowej obudowie, płytce stykowej lub gotowej płytce drukowanej (PCB).Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ktoś wymyślił biznes produkcji zestawów do samodzielnego składania. Firmy projektowały produkt i sprzedawały go jako pakiet części zwany zestawem. Mogłeś kupić zestaw za ułamek tego, co kosztowałaby porównywalna jednostka gotowa, a następnie zbudować go samodzielnie. Wynik był podwójnie korzystny – działający produkt i wielkie poczucie spełnienia, które dawała Ci jego konstrukcja.

Heath był jedną z tych firm, które pomogły w rozpoczęciu działalności związanej z zestawami. Ed Heath założył firmę w 1926 roku, proponując przede wszystkim zestaw do budowy samolotu. Ed zginął podczas lotu testowego w 1935 roku, ale Howard Anthony Heath podtrzymał firmę. Zaraz po drugiej wojnie światowej kupił partię nadwyżek elektronicznych. Z tego powstał jeden z pierwszych udanych zestawów, mały oscyloskop za 50 USD, co było prawdziwym osiągnięciem w tamtych czasach. Wraz z tym sukcesem pojawiło się wiele nowych produktów.

Heathkit prawdopodobnie odniósł większy sukces w swoich produktach krótkofalarskich. Większość wczesnych zestawów składała się z krótkofalówek, nadajników, akcesoriów, takich jak tunery antenowe, oraz słynnej Cantenny, nieindukcyjnego rezystora mocy o mocy 1 kW w puszce po farbie z olejem mineralnym pełniącej rolę radiatora. Heathkit stworzył szeroką gamę małych i dużych transceiverów oraz dużych wzmacniaczy mocy, z których wiele działa do dziś.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Heathkit rozszerzył swoją działalność na sprzęt audio, telewizory i wiele innych produktów konsumenckich. Firma dysponowała nawet niedrogą linią sprzętu testowego obejmującą lunety, multimetry, generatory, liczniki i inne elementy pomiarowe. Chociaż Heathkit miał konkurentów, takich jak Allied Knight, Lafayette, Eico i kilka mniejszych firm, zasadniczo pokonał wszystkich innych, ponieważ miał lepszy produkt.

Ale dobra reputacja Heathkit tak naprawdę wzięła się z oferowania najlepszych instrukcji montażu spośród konkurencji. Źle wykonana instrukcja to najlepsza recepta na katastrofę dla każdej firmy produkującej zestawy. Jeśli klient nie może pomyślnie zbudować zestawu bez wsparcia telefonicznego i pocztowego, firma ginie szybką śmiercią, i wiele z nich tak zrobiło. Heathkit spędzał tyle samo czasu na opracowywaniu instrukcji, co na projektowaniu produktu. Jego głównym przesłaniem marketingowym było ?Nie pozwolimy Ci nic spieprzyć?, i firma sprostała temu oczekiwaniu.

Amplituner AR-14 jest jednym z przykładów zaawansowanego zestawu firmy Heathkit. Przykładem wynikłym z połączenia tunera ze wzmacniaczem.

Specyfikacja:

Rok produkcji: 1968Kategoria: Receiver
Półprzewodnikowytranzystory
PasmoFM
ZasilaniePrąd zmienny 110; 220 Volt
Głośnikiten model wymaga zewnętrznych głośników
Nazwa modeluFM Receiver AR-14 – Heathkit Brand, Heath Co.;
Obudowadrewno lub metal
Wymiary392 x 100 x 297 mm
UwagiKombinacja tunera AJ-14 i wzmacniaczaAA-14 w jednej obudowie z drewna (AE-55) lub metalu (AE-65).
Waga7 kg
Cena w Europie550.00 DM
Facebook

Dodaj komentarz