AR 4, AR 4x, AR 4xa

Facebookpinteresttumblrmail

Modele Acustic Research AR-4, 4x i 4xa są nader często mylone. Jeśli zastanawiasz się jaka jest różnica między AR-4, AR-4x i AR-4xa, oto krótka prosta odpowiedź: chodzi o głośnik wysokotonowy!

AR-4 jest najstarszym z trzech, obecnie najbardziej poszukiwanym modelem, wyprodukowanym w 1964 roku. AR-4x jest jego następcą z lat 1965 i 1966. AR-4x ma stożkowe głośniki wysokotonowe 2 1/2″, podczas gdy AR-4 ma tweetery 3 1/2″. AR-4x otrzymał znakomite recenzje i do dziś słynie z jakości dźwięku. Ostatecznie, w 1973 roku, zastąpił go model AR-4xa. Głośniki wysokotonowe zostały w nim wymienione na wymiar 1 1/4″ stosowany w AR-6 i AR-7.

Poniższy opis dotyczy głównie AR-4x i AR-4xa, ale różnice w stosunku do starszego AR-4 są niewielkie. 4x i 4xa to 2-drożne monitory w fornirze z orzecha włoskiego z typowymi jasnymi maskownicami Acoustic Research. Głośnik był również dostępny w brzozie i sośnie. Najprawdopodobniej znajdziesz starszy model AR-4x, ponieważ nowsze 4xa nie były sprzedawane w dużych ilościach. W momencie premiery firma Acoustic Research sprzedawała zarówno modele 4x, jak i 4xa, a nowe 4xa są wyceniane nawet nieco powyżej starszego modelu. Jednakże, ponieważ innowacje nowych modeli 4xa były niewielkie, wyższa cena spowodowała, że ??wielu klientów wybrało starsze 4x. W 1973 r. AR miało swoje AR-6 i AR-7 w podobnym segmencie rynku. Dlatego czasem twierdzono, że wprowadzenie AR-4xa było niepotrzebne.

Ile powinienem zapłacić za AR-4x lub 4-xa?

Jeśli znajdziesz używaną parkę z oryginalnymi głośnikami, powinieneś zapłacić około 700 zł, co jest świetną ceną za jakość dźwięku, jaką otrzymasz. Należy pamiętać, że głośniki mogą mieć problemy z zawieszeniem piankowym, jeśli nie zostało ono jeszcze wymienione. Inwestowanie w nowy zestaw piankowy jest zdecydowanie warte wysiłku! Ładnie odrestaurowana para tych głośników może czasami osiągnąć wartość 1500 zł.

Głośniki AR-6 są prawie identyczne z AR-4xa, z dwoma wyjątkami. Rezonans woofera w AR-4xa jest ustawiony na 65Hz, w porównaniu z 56 Hz AR-6. Drugą różnicą jest forma obudowy. Model AR-6 jest nieco wyższy i szerszy, ale 2 cale mniej głęboki. Ceny aukcyjne dla AR-6 i AR-4xa są podobne.

Specyfikacja AR-4xa:

Przetworniki: 8-calowy głośnik niskotonowy z zawieszeniem akustycznym, 1-calowa kopułka wysokiej częstotliwości
Zwrotnica: 1600 Hz
Impedancja: nominalna 8 omów
Sterowanie: Regulacja poziomu wysokiej częstotliwości
Wzmacniacz: do 100 watów na kanał
Rozmiar: 10 x 19 x 9 cali
Waga: 18,5 funta
Rezonans głośnika niskotonowego: Wolne powietrze 30 Hz, w obudowie 65 Hz
Objętość obudowy: 18,5 litra

Wersje:

1: Płócienne zawieszenie woofera (woofer czasem żebrowany, czasem nie), A-P pot, nowy wzór tweetera Roya Allisona, z okablowaniem od frontu), znaczek AR inc.

2: Płócienne zawieszenie woofera (woofer nie żebrowany), przełącznik o trzech pozycjach, nowy tweeter z okablowaniem od frontu, znaczek AR inc.

3: Piankowe zawieszenie woofera, przełącznik o trzech pozycjach, tweeter ze schowanym okablowaniem, znaczek AR-4xa

Opinie:

“Ar-4xa jest udoskonaloną wersją najszerzej stosowanego na świecie systemu głośników wysokiej klasy, AR-4x. AR-4xa używa tego samego woofera akustycznego, co jego poprzednik, ale zawiera nowy głośnik wysokotonowy i zmodyfikowaną sieć zwrotnicy. Głośnik wysokotonowy 32 mm jest taki sam, jak w wysoko cenionym systemie głośników AR-6, co daje AR-4xa lepszą charakterystykę tonów wysokich i dyspersji.” Ten cytat pochodzi z czasopisma Acoustic Research z 1969 roku.
Magazyn “Records and Recording” pisze: “Doskonała wydajność … stała odpowiedź częstotliwościowa, niedostępna dla wielu droższych systemów … ta jednostka, obiektywnie zmierzona, potwierdza w pełni to, co zawarto w szerokiej gamie materiałów reklamowych. AR-4x to głośnik wysokiej jakości, wykonany i zaprojektowany według rygorystycznych standardów technicznych. Nieczęsto zdarza się, że takie przedsięwzięcie osiąga sukces.”

Reasumując, polecam nade wszystko!

Facebook

Dodaj komentarz