Leak Sandwich 250

Facebookpinteresttumblrmail

Unikalna konstrukcja przetwornika “Sandwich”. Zadziwiająco nowoczesne brzmienie. Królestwo wokalu, ciekawy, sprężysty dół. Precyzyjne wykonanie, niezwykła uroda przetworników. Same superlatywy.

Leak Sandwich to angielska “pełnozakresowa” kolumna podłogowa produkowana w latach 1961-71 przez  H. J. Leak & Co. Ltd., Brunel Road, London, W.3.

Mnóstwo fantazji w projektowaniu. Jednostka basowa ma ogromną odlewaną ramę aluminiową, a magnes pierścieniowy o średnicy 4 cali jest zamontowany na płycie czołowej. Urządzenie centrujące jest trwale przyklejone do ramy aluminiowej i centrowanie cewki uzyskuje się przez przesunięcie względem zespołu magnesu. Rewolucyjna membrana składa się z odpowiednio uformowanych zamkniętych komórek spienionego polistyrenu i półkulistej zaślepki przy wierzchołku. Zarówno przednie i tylne powierzchnie pokryte są bardzo cienką folią aluminiową. Taka konstrukcja zapewnia ekstremalny stosunek sztywności do masy i jest powodem nazwy “Sandwich” (kanapka). Obramowanie jest wykonane z materiału uszczelniającego całkowicie przód i tył membrany. Taka konstrukcja pozwala membranie na niezwykłą swobodę przemieszczania się. Niski rezonans częstotliwości wynosi 22 cykle na sekundę, co było niespotykanym wynikiem na owe czasy.

Jednostka wysokotonowa jest również dużą nowinką techniczną. Posiada ogromny 3 calowy magnes pierścieniowy z końcowymi płytami ze stali. Membrana jest osadzony w ramie z odlewu aluminiowego.  Powierzchnia membrany jest równa z powierzchnią przegrody. W celu zapewnienia maksymalnego przepływu powietrza przez przestrzeń wewnętrzną, kołowa krawędź ramki jest sfazowana. Membrana jest uformowana z papieru z dodatkiem plastyfikatorów, posiada kopułkową osłonę przeciwpyłową.

Najbardziej ekstremalny test jaki można zastosować względem każdego głośnika, to podanie mu sygnału prostokątnego. Rzadko można wtedy zobaczyć oscylogram przypominający prostokątny przebieg. Nakazujemy membranie głośnika wykonać niemożliwe zadanie, bo w jednej chwili powinna być w stanie spoczynku, a następnie przyspieszyć w krótkim czasie do nowej pozycji, w której pozostanie nieruchoma, dopóki nie powróci do zera, by znów ruszyć do nowego położenia. Leak zdaje ten test nad wyraz dobrze co wskazuje na doskonałość pasmową, ogólną gładkość, bez żadnych gwałtownych reakcji szczytowych, a także szeroki zakres częstotliwości.

leak-8251

leak-8253

 

Facebook

Dodaj komentarz