Dynaco – zapomniana skarbnica głośników

Facebookpinteresttumblrmail

Niezrównany A-25

Od premiery sprzedano ponad 600 000 sztuk, co wyraźnie plasuje ten produkt jako najpopularniejszy głośnik wszech czasów. Najpierw słuchano go z powątpiewaniem w zapowiadane właściwości, potem z zachwytem nad jego działaniem.

Powszechna akceptacja skłoniła Dynaco do opracowania innych modeli, które wnosiły kolejne udoskonalenia jakości dźwięku lub możliwości zastosowania, aby sprostać różnorodnym potrzebom i gustom. W przeciwieństwie do linii głośnikowych, które najwyraźniej starają się uzyskać inny dźwięk z każdego modelu, cechy dźwiękowe wszystkich głośników Dynaco są bardzo powiązane. Wszystkie podkreślają przejrzystość, gładkość, precyzję, a przede wszystkim stosunek ceny do jakości.

Przypadkowy słuchacz na początku może nie dostrzegać różnic między niektórymi modelami przy umiarkowanych poziomach dźwięku. Dopiero uważne słuchanie przy większych mocach ujawnia różnice.

Dynaco skupiło swoją uwagę na płynności reakcji, klarowności szczegółów, spójności obrazu dźwiękowego i rozsądnej mocy potrzebnej do zasilania. Koszt musiał być niski, aby zapewnić sprzedaż i efektywność produkcji. A-25został wprowadzony do handlu dopiero, gdy Dynaco poczuło, że głośnik osiągnął równowagę dźwiękową, porównywalną z głośnikami dwu- i trzykrotnie przewyższającymi go ceną.

Wszystkie głośniki Dynaco są systemami dwudrożnymi (A-50 wykorzystuje dwa identyczne głośniki niskotonowe), aby uniknąć problemów związanych ze złożonymi zwrotnicami oraz aby zminimalizować efekty różnych sterowników odtwarzających te same częstotliwości. Staranne dopasowanie sterowników Dynaco dla uzyskania zintegrowanej charakterystyki roll-off eliminuje potrzebę rozbudowanych zwrotnic, zapewnia płynne przejście w średnim zakresie, a także minimalizuje opóźnienie oraz zniekształcenie fazowe.

Pojedynczy szerokopasmowy głośnik wysoko-tonowy zapewnia dźwiękową jednorodność i doskonałe rozproszenie przy minimalnych zakłóceniach. Użyto miękkiej kopułki, która jest specjalnie preparowana w celu zmniejszenia efektów rezonansu. Tam, gdzie to możliwe, tweeter znajduje się w pobliżu środka panelu, aby zminimalizować aberracje krawędzi.

Szeroko zakrojone badania wykazały, że głośnik niskotonowy o przekroju 10″ zapewnia optymalną kombinację zdolności generowania niskich częstotliwości, niewielkiej ruchomej masy i odpowiedniej sztywności strukturalnej, aby pracować płynnie również w średnim zakresie.

Aperiodyczna (w zasadzie pozbawiona rezonansu) konstrukcja głośnika niskotonowego wykorzystuje tłumiony otwór wentylacyjny (nie port bass-reflex), którego rezystancja akustyczna jest bardzo dokładnie kontrolowana.Jego działanie, polegające na wysokim współczynniku tarcia,obniża “Q” systemu i ogranicza zmienność impedancji w pobliżu rezonansu do 50%, w przeciwieństwie do 400% lub więcej w większości innych systemów. Zaletami tego rozwiązania są: łagodniejsza reakcja z lepszą definicją basów i zmniejszonymi zniekształceniami dopplerowskimi, a także bardziej efektywny transfer mocy wzmacniacza. Głośniki Dynaco mogą brzmieć głośniej niż inne o tej samej wydajności na tym samym wzmacniaczu, ponieważ wzmacniacz pracuje na bardziej stabilnym obciążeniu rezystancyjnym.Wszystkie głośniki Dynaco mają nominalną impedancję 8 omów, co pozwala na równoległe łączenie par.

Mniej znany głośnikA-35

A-35 to dźwiękowa subtelność A-25 powtórzona w nieco większej, bardziej skomplikowanej obudowie z inną zwrotnicą. Daje szersze pasmo i bardziej wyrazistą scenę. Przy pierwszym odsłuchu niektórzy mogą uważać, że A-25 miał więcej basu, jednak dłuższe słuchanie ujawni większą autentyczność i lepsze zdefiniowanie niższego pasma przez A-35. Wyraźnie łagodniejsze przejście w średnim zakresie częstotliwości zapewnia bardziej wyraźne obrazowanie, które jest kluczem do bogactwa szczegółów dźwięku A-35. Wielu uważa go za najdokładniejszy głośnik Dynaco.

A-35 i A-50 używają tego samego głośnika wysoko-tonowego i podobnych głośników niskotonowych, umieszczonych w obudowie z podwójną komorą. Głośnik niskotonowy znajduje się w sekcji, która jest wewnętrznie odpowietrzana do drugiej połówki. W ten sposób łączy zalety aperiodycznego działania zmiennej objętości w celu tłumienia rezonansu, z zaletami szczelnej obudowy w uzyskiwaniu minimalnych zniekształceń przy najniższych częstotliwościach.

Wytrzymały głośnik A-50

Balans dźwiękowy A-50 ma tendencję do faworyzowania środkowego zakresu niskich tonów i emuluje jakość dźwięku najdroższych i powszechnie uznawanych głośników kompaktowych. Podwójne wooferyA-50 zapewniają o 1/3 więcej obszaru promieniowania niż pojedyncza12-centymetrowa membrana, gwarantując doskonałą reakcję przejściową i wyjątkową zdolność przenoszenia mocy. Płytka obudowa daje wyjątkową okazję do zainstalowania systemu w regałach. Wysoki montaż głośników niskotonowych minimalizuje nadmierną ekspozycję dołu, która może powstać, gdy A-50zostanie umieszczony na podłodze. Najbardziej realistyczna reprodukcja jest zazwyczaj osiągana, gdy głośnik zostanie zamontowany na poziomie uszu słuchacza.

Dla wszystkich głośników Dynaco praca ze wzmacniaczami powyżej zalecanego zakresu mocy jest dopuszczalna i w rzeczywistości daje lepszy dźwięk, ale głośnik musi być wtedy odpowiednio chroniony bezpiecznikiem.

Dynaco nie podaje zakresu pasma przenoszenia swych głośników.

P.S.

Głośnik A-25 został zaprojektowany przez M. Stauninga z SEAS Fabrikker

Facebook

Dodaj komentarz